Strie v těhotenství, nazývané také pajizévky, jsou noční můrou každé nastávající maminky. Jak vlastně vznikají a co se s tím dá dělat?

Nejčastějším obdobím vzniku, kdy vznikají strie, je těhotenství. Jestliže patříte mezi ty šťastné ženy, které problém strií za normálních okolností mohou ignorovat, neznamená to, že vás nemohou potrápit v období gravidity. Mnoho žen strie v těhotenství zanedbává, to má však obvykle špatné důsledky. Bez řádné a důkladné péče na sebe vznik jizviček nenechá dlouho čekat. Jak na strie obecně jste se dozvěděli v našem předchozím článku. V čem je to ale v těhotenství jiné?

Strie v těhotenství jsou velice častou komplikací, která na nás po těhotenství zanechá neodstranitelné stopy.

Strie v těhotenství jsou velice častou komplikací, která na nás po těhotenství zanechá neodstranitelné stopy.

Strie v těhotenství vznikají více, než kdy jindy

Těhotenství je velkým šokem pro celý váš organismus. To platí i pro vaši pokožku – jak bříško rychle roste, kůže se není schopna dostatečně napínat a vznikají trhlinky známe jako strie nebo pajizévky. S větším a větším přísunem potravy se zrychluje i tloustnutí, kvůli hormonům rostou také prsa, a kůže se tak může poškodit. Jak plod roste, kůže se napíná čím dál víc, je to tedy pro ni horší a horší.

Prevence proti striím v těhotenství nepočká – začněte hned!

Nejrizikovějším obdobím pro vznik strií v těhotenství je třetí měsíc. To však neznamená, že byste se měla začít starat až tehdy. Žena je však vznikem strií ohrožena již od začátku těhotenství. Jakmile zjistíte, že jste těhotná, měla byste speciální přípravky – kromě obvyklých mastí na strie existují i extra krémy na strie v těhotenství. Kůže by se pak měla promazávat několikrát denně, zvláště je pak nutné dávat důraz na spodní část břicha. Tam je riziko vzniku strií nejhorší. Nezapomínejte však kromě břicha také na poprsí!

Proti striím v těhotenství je nutné začít bojovat včas prevencí! I když se nejčastěji problém s nimi začíná projevovat až ve 3. měsíci, na prsou většinou až po porodě, je nutné s promazáváním speciálními přípravky začít mnohem dříve.

Proti striím v těhotenství je nutné začít bojovat včas prevencí! I když se nejčastěji problém s nimi začíná projevovat až ve 3. měsíci, na prsou většinou až po porodě, je nutné s promazáváním speciálními přípravky začít mnohem dříve.

Strie na prsou hrozí hlavně po porodu!

Prsa byste měla promazávat hlavně v období po porodu. V této době totiž dochází k laktaci – tvoří se v nich mateřské mléko, tím pádem se rychle zvětšují a mohou vznikat strie. Proti striím na prsou může pomoci i vhodná podprsenka – ta která je dobrou oporou pro velká a těžká prsa.

Jak odstranit strie?

To jde obecně velmi těžko, dvojnásob to pak platí u strií v těhotenství. Pro kůži je to velký zásah, strie po porodu jsou pak poměrně dost viditelné. Pokud jste zanedbala prevenci, promazávání už tak nejspíš příliš nepomůže. Pak je možné strie částečně eliminovat pomocí laseru. To však není úplně nejlevnější a ani se 100% výsledkem. Dojde spíše jen k zmírnění jejich viditelnosti, ne k jejich celkovému odstranění.

Zdroj obrázků: FL