Strie jsou jedním z nejobávanějších kosmetických problémů. Trápí vás také? Víte, že vám hrozí a nemusíte být zrovna ani v jiném stavu?

Problematické strie, hojně také nazývané nesprávně jako strije, jsou spolu s celulitidou velmi častým problémem. A to se týká nejen žen – mohou se objevit i strie u mužů. Jedná se vlastně o drobné jizvičky či trhlinky, které se objevují na pokožce, zejména pak v problémových partiích, ne zrovna ojedinělé jsou ale i strie na prsou. Postupem času mění barvu – nejprve jsou červené, avšak postupně se zesvětlují. To však neznamená, že by přestaly být vidět. Striím se dá předcházet, dokonce je i částečně eliminovat, pokud už jednou vznikly, zbavit se jich ale úplně nelze. Co na strie? To a vše kolem nich se dozvíte v následujících odstavcích.

Jak strie vznikají?

Lidská pokožka je složena z několika vrstev. Je pružná – to je zásluha elastických vláken, ze kterých se skládá. Dá se tedy napínat, avšak ne do nekonečna. Tato pružnost navíc s věkem klesá. Pokud člověk přirozeně roste, je to v pořádku, problém však nastává při nepřirozeně rychlém přírůstku na váze. To se kůže extrémně napíná a není se schopna přizpůsobit. Tehdy nastává problém – vznikají strie.

Strie se nejčastěji objevují v oblasti břich, na stehnech, ale také na prsou nebo na zadečku.

Strie se nejčastěji objevují v oblasti břich, na stehnech, ale také na prsou nebo na zadečku.

Strie netrápí jen tlusté a obézní!

Strie se netvoří všem lidem stejně. Na vině může být částečně dědičnost – někdo k nim zkrátka zdědil větší sklony. Mohou vznikat také vlivem hormonálních změn například v pubertě či menopauze. Týká se to ale hormonálních poruch a používání některých hormonálních léků – zejména kortikoidů a steroidů. Kvůli nim se kůže může ztenčovat, tvorba kolagenu omezovat a problémy jsou na světě. Rizikovou situací je těhotenství – tam jde kromě hormonálních změn o rychlý nárůst hmotnosti, kterému se kůže stěží přizpůsobuje. Stejný problém souvisí také s obezitou – tam vznik strií opět zapříčiňuje rychlé přibírání na váze. Není tak překvapivé, že někteří obézní lidé je mají a jiní ne – důležitou proměnnou je rychlost a intenzita tloustnutí. Roli hraje i věk – čím je člověk starší, tím je riziko díky již zmiňované ztrátě elasticity kůže vyšší.

Co proti striím jako prevence?

Jak strie jednou vzniknou, je to malér – sice časem vyblednou, nikdy však úplně nezmizí. Proto by měl být kladen největší důraz na prevenci. Předcházet jim můžete zejména promazáváním ohrožených partií a prokrvujícími masážemi. Důležitá je také správná životospráva a řádný pitný režim. Pozor také na posilování – rychlý nárůst svalů by mohl udělat stejnou neplechu jako rychlé tloustnutí. Ano, i kulturisté jsou jednou z ohrožených skupin, které strie velice často postihnou.

Strie jsou prasklinky v kůži, které po své červené fázi zbělají. Vidět však zůstanou!

Strie jsou prasklinky v kůži, které po své červené fázi zbělají. Vidět však zůstanou!

Není krém jako krém

Na promazávání by se měl používat nejlépe přímo krém proti striím. Existuje také olej proti striím. A právě oleje proti striím s dobrou vstřebávaností se v poslední době doporučují nejvíce. Speciální přípravky kromě hydratace zvyšují pružnost kůže a působí proti vzniku strií. Používat by se měly nejlépe několikrát denně. Důležité je aplikovat je pravidelně, jinak se míjí účinkem! Koupit se dají v lékárnách nebo na internetu, dnes už ale seženete čím dál častěji i v drogeriích.

Co když už je na prevenci pozdě?

Jestliže už strie vznikly, jak již bylo zmíněno, odstranit je úplně nelze, lze však zmírnit jejich projevy. Důležité je opět promazávání. Speciální přípravky jsou v tomto případě nutností. Jinou cestou je odstraněním strií laserem. Jedná se o vyhlazení kůže pomocí oxidu hlinitého – pokožka se jemně zbrousí, tím se kromě strií také odstraní i jiné kosmetické vady. Není to však levná záležitost – cena odstranění strií se pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců. Výše částky je pak odvislá od velikosti plochy kůže, které se to týká. Ceny se také liší mezi salony.

Zdroj obrázků: FL